W 119. rocznicę powstania, Ford Motor Company uruchomił Ford Heritage Vault – internetową bazę archiwalnych materiałów dokumentujących niezwykle bogatą historię firmy. Strona powstała z myślą o fanach marki, dziennikarzach oraz entuzjastach motoryzacji.
Umożliwia dostęp do wyjątkowego dziedzictwa jednego z największych producentów samochodów na świecie. Strona pozwala także na pobieranie wszystkich dostępnych na niej materiałów z przeznaczeniem do użytku własnego.
„Skarbiec Dziedzictwa Forda” zawiera ponad 5 000 fotografii i broszur produktowych pojazdów marki Ford i Lincoln. Udostępnione materiały obejmują okres od założenia firmy w 1903 roku do setnej rocznicy jej powstania w 2003 roku. Już dziś producent zapowiada, że strona będzie rozbudowywana o nowe materiały pochodzące z archiwów firmy.
– Otwieramy się w sposób, jakiego jeszcze nigdy dotąd nie robiliśmy – powiedział Ted Ryan, kierownik ds. archiwum i dziedzictwa marki Ford. – Nasze archiwa powstały 70 lat temu i dziś po raz pierwszy udostępniamy je publicznie. Chciałbym także podkreślić, że to dopiero pierwszy krok do tego, co przyniesie przyszłość.
Wszystkie materiały, dostępne od teraz w online’owej kolekcji, były w ciągu ostatnich dwóch lat starannie selekcjonowane przez zespół archiwistów Forda. Wiele upublicznionych zdjęć w wysokiej rozdzielczości przedstawia konstrukcję i funkcjonalność samochodów marki Ford i Lincoln, inne natomiast to pamiątkowe fotografie ożywiające dziedzictwo producenta. Celem strony jest także zapoznanie młodych fanów motoryzacji z historią Błękitnego Owalu.
Jeden z zestawów broszur to kapsuła czasu do lat 70. i 80. Materiały te stworzono po to, by w owych czasach promować określone pakiety stylistyczne samochodów wśród młodszych klientów, związane m.in. z plażowaniem, wyścigami oraz skokami spadochronowymi, w otoczeniu żywych kolorów pomarańczy, brązów i żółci.
Goodwood Festival of Speed – Ford Pro Electric SuperVan o mocy 2000 KM podnosi napięcie
– Uzupełniając zdjęcia pojazdów dostępne w Ford Heritage Valut, chcieliśmy zamieścić także broszury, które przybliżą klientom nasze historyczne produkty, dziedzictwo i oferowane kiedyś akcesoria – powiedziała Ciera Casteel, archiwistka, która przygotowała materiały do „Skarbca Dziedzictwa Forda”.
Podróż śladami pamięci
W ramach programu pilotażowego, przed udostępnieniem nowej strony, Ford współpracował z absolwentami programu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej Wayne State University w Detroit oraz obecnymi i emerytowanymi pracownikami firmy. Kolekcja przypadła do gustu wszystkim użytkownikom, łącznie z zagorzałymi entuzjastami motoryzacji, którzy po odwiedzeniu strony dobrze ocenili Forda i jego dziedzictwo. Jeden z pracowników przyznał nawet, że na widok starych zdjęć łzy napływają mu do oczu.
Podczas testów najczęściej wyszukiwanymi modelami były m.in. Ford Bronco, Ford serii F oraz Meteor, Fairlane, Galaxie, Model A i Edsel. Co ciekawe, jeden z testerów znalazł modele Tempo, którymi w latach 80. i 90. jeździły jego mama i babcia.
Dziedzictwo Forda dostępne dla wszystkich
Ford Heritage Vault został wyposażony w komponenty ułatwiające dostęp osobom niewidomym i niedowidzącym. Mowa o funkcjach tłumaczących zdjęcia, wykresy oraz inne materiały w formie przed cyfrowej i kompatybilnych z wspomagającymi osoby z niepełnosprawnościami czytnikami ekranu do interpretacji stron internetowych. Użytkownicy nowej strony Forda mogą w razie potrzeby poprosić także o zremasterowane wersje dodatkowych broszur.
– Te zasoby narodziły się w formie analogowej, ale ciężko pracowaliśmy, by przenieść je do świata cyfrowego – powiedziała Casteel, która kierowała pracami nad udostępnieniem zasobów. – Ale digitalizacja to nie wszystko. Zależało nam na tym, aby Ford Heritage Vault był dostępny dla wszystkich.
Źródło: Ford