Europejski dzień bez ofiar śmiertelnych na drogach

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności prowadzona jest kampania pod nazwą ROADPOL Safety Days. Podczas tej akcji funkcjonariusze z całej Europy mobilizują siły, by poprzez zwiększony nadzór nad zachowaniem kierowców zapobiegać drogowym tragediom.

W dniach 16-22 września 2020 r. w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności (European Mobility Week) we wszystkich europejskich krajach prowadzona jest kampania pod nazwą ROADPOL Safety Days. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL oraz wspierane m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu (ETSC).Celem kampanii jest zredukowanie liczby ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym, tak aby przynajmniej jednego, wyznaczonego dnia, np. w Polsce 18 września, nie było ich w ogóle. Dla przypomnienia – w krajach Unii Europejskiej średnio, każdego dnia na drogach ginie około 70 a w Polsce około 8 osób.

Corocznie podczas jednego wrześniowego dnia organizowane są kampanie informacyjne, by uświadomić uczestnikom ruchu drogowego, że każdy z nich może dzięki niewielkim zmianom w swoim zachowaniu na drodze poprawić bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników. Działania te są adresowane zarówno do kierowców, pasażerów, rowerzystów, motocyklistów, jak i pieszych. W celu zaangażowania w kampanię jak największej liczby osób przygotowano deklarację dotyczącą zobowiązań pojedynczych osób do bezpiecznych zachowań na drodze,która dostępna jest na stronie ROADPOL, tłumaczy Anna Zielińska z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

ITS – od 1 września 2020 r. homologacje pojazdów po nowemu

W Polsce kampania informacyjna oraz wzmożone kontrole drogowe, w tym akcje kaskadowego pomiaru prędkości odbędą się18 września br. Zaangażowane są w nią wszystkie podmioty, które na co dzień zajmują się bezpieczeństwem w ruchu drogowym: Policja, Państwowa Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe oraz lokalne samorządy. W Warszawie akcja będzie prowadzona na ulicy Puławskiej 148/150, ale w kampanię zaangażowane są także województwa: opolskie, dolnośląskie, wielkopolskie oraz pomorskie.

Niestety dotychczas nie udało się osiągnąć istotnego spadku liczby ofiar w dniach wzmożonych działań nadzorczych i edukacyjnych, choć zdarzają się dni na polskich drogach bez ofiar śmiertelnych. I choć cel jest bardzo trudny, to jednak możliwy do osiągnięcia, przekonuje Anna Zielińska z ITS.

ROADPOL Safety Days to dawny projekt Edward (European Day Without a Road Death) – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach, który w latach 2016-2019 odbywał się pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL (w 2020 roku TISPOL zmienił nazwę na ROADPOL). Założeniem projektu była realizacja „wizji zero” – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w wyznaczonym dniu na europejskich drogach.

Dane porównawcze z poprzednich akcji zwanych „EDWARD” z Polski i Unii Europejskiej. Informacje opracowano w Polskim Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego POBR – www.obserwatoriumbrd.pl

Źródło: ITS