Na tegorocznych targach motoryzacyjnych w Tokio Toyota zaskoczyła wszystkich, urządzając na swoim stoisku prawdziwy park tematyczny, poświęcony futurystycznym technologiom mobilności. To bogata galeria oryginalnych, często zaskakujących pomysłów, na wykorzystanie najnowszych technologii autonomicznej jazdy, łączenia pojazdów w sieci, sztucznej inteligencji i elektrycznego napędu.
Przy wejściu gości witają roboty THR-3 i Human Support Robot. Otrzymują oni kartę Future Residence Card, stając się obywatelami przyszłości.
Toyota e-Care
Tuż obok recepcji na gości czeka Toyota e-Care – mobilny, w pełni zautomatyzowany punkt oceny stanu zdrowia. Autonomiczny pojazd elektryczny jest wyposażony w kompletny system, który weryfikuje nasze zdrowie poprzez system czujników, kamer i specjalistycznych urządzeń. Pojazd jest wystarczająco duży, żeby zmieścić dwie osoby. Po zakończeniu badania na tablicy obok pojazdu przedstawiane są wyniki, które potem można skonsultować ze swoim lekarzem.
Toyota e-RACER
Kolejną atrakcją jest samochód wyścigowy Toyota e-RACER oraz zintegrowany z nim Future Racer Dresser. Urządzenie wirtualnie projektuje kombinezon wyścigowy, precyzyjnie dopasowany do użytkownika. Profesjonalne ubranie oraz cyfrowe okulary pozwalają przeżyć wirtualną przygodę za kierownicą e-RACER-a, w fotelu, który dostosowuje swój kształt do sylwetki kierowcy.
Toyota e-broom
Jednym z najbardziej zaskakujących obiektów na wystawie Toyoty jest e-broom, czyli futurystyczna latająca miotła na prąd. To urządzenie sprawi radość każdemu, kto marzył, by zostać uczniem Hogwartu. Co prawda jeszcze nie lata w powietrzu, ale na pewno już niedługo inżynierowie Toyoty odkryją właściwe zaklęcie.
Toyota e-Palette i Micro Palette
Nie mniej ciekawy jest mały robot Toyota Micro Palette, służący do dostarczania małych przedmiotów, takich jak butelki wody. Jego większym kuzynem jest e-Palette, autonomiczny pojazd do wynajęcia, którego wnętrze można w jednej chwili przystosować do dowolnego celu. Ten sam pojazd jednego dnia może być mobilnym butikiem lub restauracją, drugiego taksówką, a innego ruchomym biurem. Jego kompaktową odmianą jest jednoosobowy, autonomiczny pojazd Toyota e-4me, który zapewnia klientom możliwość skorzystania z różnego rodzaju usług w luksusowych warunkach, przy pełnej prywatności.
Toyota e-Trans i e-Chargeair
Równie nowoczesny, choć o trochę bardziej znajomych kształtach minivana, jest elektryczny samochód e-Trans dla serwisów ride-sharingowych. Jego podłoga wyposażona w szyny pozwala łatwo montować, przesuwać i demontować fotele, aby dostosować wnętrze do transportu pasażerów lub towarów. Z kolei e-Chargeair w ogóle nie przypomina samochodu, gdyż nie powstał z myślą o transporcie. Jest to w istocie mobilna, bezprzewodowa ładowarka do pojazdów elektrycznych. Jego funkcje na tym się jednak nie kończą. Opracowane przez Toyotę e-Chargeairy mogą oddawać prąd do miejskiego systemu energetycznego, a także udostępniać wi-fi i oczyszczać powietrze wokół siebie.
Fleet Market 2019 – XI Targi Motoryzacyjne i Biznesowe
Po obejrzeniu galerii wszystkich pomysłowych pojazdów i urządzeń na stoisku Toyoty można puścić wodze fantazji i samodzielnie zaprojektować miasto przyszłości na stanowisku Future City Maker. Zresztą, kiedy już zakończy się zwiedzanie targów Tokyo Motor Show i opuści halę Tokyo Big Sight, wystarczy rozejrzeć się wokół po rzeczywistym mieście przyszłości, którym pod wieloma względami stolica Japonii jest już dziś.