Śmiały, czysty, wizjonerski: tak niemal dwa lata temu zaprezentował się publiczności Opel Experimental. Marka Opel od lat tworzy innowacyjne samochody koncepcyjne, które inspirują i wyznaczają kierunek dla przyszłości motoryzacji. Już w 1975 roku, dokładnie 50 lat temu, na Salonie Samochodowym w Genewie Opel zaprezentował swoją wizję sportowego samochodu, która zachwycała pod każdym względem.
Opel Genève stał się wówczas jedną z największych atrakcji szwajcarskich targów motoryzacyjnych, dzięki swojej wyjątkowo niskiej sylwetce. Dzięki modelowi Genève, dział projektowy Opla po raz kolejny udowodnił swoje wizjonerskie podejście, podobnie jak dziesięć lat wcześniej, kiedy powstał Opel Experimental GT. Podczas gdy GT szybko trafił do produkcji, a współczesny Opel Experimental zainspirował nowego Opla Grandlanda, model Genève pozostał jedynie niespełnionym marzeniem, które wielu entuzjastów samochodów sportowych celebruje do dziś.
Smukła sylwetka: harmonijny design Genève budzi emocje
Opel doskonale wiedział, jak zaprezentować model Genève na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie w 1975 roku. I słusznie, ponieważ ten harmonijnie zaprojektowany samochód koncepcyjny emanował czystym sportowym charakterem. Jego smukła sylwetka, muskularny przód i elegancko opadająca linia dachu tworzyły niezwykle dynamiczną formę. Ponadto, model Genève przyciągał uwagę swoim „złotym” wyglądem, ponieważ nadwozie zostało pomalowane właśnie na ten kolor. Ówczesna prasa motoryzacyjna nie kryła zachwytu. Automobil Revue pisał: „Lekkie, eleganckie coupé obraca się na podwyższonym podeście, przyciągając wzrok zwiedzających. (…) Przód i tył ostro zwężają się, łącząc się ze zintegrowanymi zderzakami. Wszystkie szyby, również boczne, są mocno zakrzywione.” Taka forma nadwozia mogła powstać dzięki zastosowaniu włókna szklanego, z którego zespół Opel Advanced Design pod kierownictwem Erharda Schnella ukształtował model Genève. Dzięki temu koncepcyjny model Opla nie tylko błyszczał na Salonie Samochodowym w Genewie, ale także przyciągał spojrzenia wszędzie tam, gdzie się pojawiał.
Pomimo ogromnej popularności dwumiejscowe coupé z chowanymi reflektorami, które były charakterystycznym elementem koncepcyjnych modeli Opla w tamtym czasie, nigdy nie trafiło do produkcji seryjnej. Aby zrozumieć tę decyzję, należy cofnąć się do początków lat 70., ponieważ pierwotnie Opel Genève powstawał pod nazwą GT-W. Pod tym roboczym tytułem coupé o niezwykłych proporcjach zostało zaprojektowane w Rüsselsheim już w 1972 roku. Mały i niski, dwumiejscowy samochód z silnikiem umieszczonym centralnie miał być napędzany dwuwirnikowym silnikiem Wankla, dlatego jego pierwotne oznaczenie brzmiało GT-W. Jednak z powodu kryzysu naftowego projekt silnika z tłokiem obrotowym został wstrzymany w 1974 roku. Mimo to ten piękny Opel GT-W otrzymał drugie życie – choć w zmodyfikowanej formie i pod nową nazwą Opel Genève, nawiązującą do jego pierwszej publicznej premiery.
W tym samym roku inne studium Opla również wywołało sensację. Na targach IAA 1975 marka zdecydowała się zaprezentować futurystyczny model GT2. Ten pojazd był znacznie bardziej dopracowany – wyposażony w drzwi przesuwne, kompletnie zaprojektowane wnętrze i funkcjonalny układ napędowy. Jego celem było ukazanie przyszłych kierunków rozwoju Opla.
Podczas gdy GT2 został przekazany do Deutsches Museum w Monachium w maju 1978 roku, model Genève przez wiele lat pozostawał na wystawie w dziale projektowym Opla. W 1977 roku został przemalowany i od tego czasu zachwyca swoim jaskrawopomarańczowym lakierem. Obecnie ten model koncepcyjny jest jedną z największych perełek kolekcji Opel Classic.
Opel Olympia – 90 lat prekursora nowoczesnej produkcji samochodów
Gdy wizjonerskie marzenia stają się rzeczywistością: przełomowy Opel Experimental
Prawie 50 lat po modelu Genève, Opel Experimental pokazuje, jak przyszłościowe wizje mogą stać się rzeczywistością. Zaprezentowane po raz pierwszy na IAA Mobility 2023 studium koncepcyjne wyznacza jasny kierunek rozwoju marki i przyszłej mobilności. Można je scharakteryzować za pomocą trzech kluczowych koncepcji:
- Detox: Opel Experimental oferuje śmiałą i czystą stylistykę, skupiającą się na tym, co najważniejsze.
- Modern German: zachwyca imponującymi proporcjami, inteligentnymi rozwiązaniami, wyjątkowym wykorzystaniem przestrzeni oraz nowoczesną technologią oświetleniową, w tym pierwszym podświetlanym logo Opel Blitz.
- Greenovation: jest w pełni elektryczny, co pozwala na redukcję śladu węglowego.
To wszystko składa się na „niemiecką energię” – energię, która sprawia, że każdy model z logo Blitz jest natychmiast rozpoznawalny jako Opel. Efektem tej „niemieckiej energii” odzwierciedlonej w najnowszym modelu z produkcji seryjnej jest nowy Opel Grandland – zaprojektowany i opracowany w Rüsselsheim, a produkowany w Eisenach. Ten flagowy SUV „made in Germany” przenosi ducha koncepcyjnego modelu do rzeczywistości, wprowadzając wiele jego innowacji do produkcji seryjnej. Dzięki temu Grandland, zwycięzca nagrody „Złota kierownica 2024”1 , jest doskonałym przykładem na to, jak projektanci i inżynierowie Opla w krótkim czasie zamieniają wizjonerskie marzenia motoryzacyjne w rzeczywistość – oraz jak kluczową rolę odgrywają w tym pionierskie modele koncepcyjne, takie jak Opel Experimental.
Źródło: Opel