Andy Barker, dyrektor techniczny fabryki, stwierdził, że za sprawą renaturyzacji niezamieszkane bagna zostały przekształcone w kwitnące siedlisko dzikiej przyrody: „Jesteśmy pasjonatami zrównoważonego rozwoju, dlatego bardzo się cieszymy, że udało nam się stworzyć obszar do życia dla dzikiej przyrody. Przeprowadziliśmy projekt renaturyzacji w pobliżu miejsca, gdzie prawie 20 lat temu zbudowaliśmy naszą pierwszą farmę wiatrową oraz niedaleko naszej farmy fotowoltaicznej, więc ta część zakładu produkcyjnego znalazła się w centrum naszych dążeń do zrównoważonego rozwoju. To wspaniałe, że możemy kontynuować te działania. Byliśmy zaskoczeni, jak szybko zamieszkały tu różnorodne zwierzęta i jak wiele ich było”.
Renaturyzacja trwała rok i została przeprowadzona przez zespół inżynierów z fabryki Nissana we współpracy z firmą Atrato Partners Ltd., budującą farmy fotowoltaiczne. W ramach projektu usunięto inwazyjne krzewy i zrewitalizowano środowisko naturalne, a także zbudowano kryjówkę obserwacyjną.
Wśród zwierząt dotychczas zaobserwowanych na tym obszarze znalazły się sowy, różne gatunki nietoperzy oraz ptaków, w tym mewy, myszołowy i pustułki, a także borsuki, jelenie i traszki grzebieniaste. Jednocześnie, zaczęły się tam rozwijać różnorodne gatunki roślinności, takie jak dwulistnik, koniczyna biała, pierwiosnek lekarski czy łubin.
„Projekt drugiej farmy fotowoltaicznej pozwolił nam przekształcić istniejące bagna i dodać kolejny staw oraz założyć łąkę. Chcieliśmy przyjąć holistyczne podejście, obejmujące zarówno różnorodność ekologiczną, jak i energię odnawialną” – dodał Andy Barker.
Dzięki swojej farmie wiatrowej i fotowoltaicznej fabryka Nissana w Sunderland może aktualnie pozyskiwać ze źródeł odnawialnych 20% energii elektrycznej potrzebnej do produkcji.
Projekt EV36Zero Nissana zakłada przekształcenie fabryki w Sunderland we flagowy hub, odpowiedzialny za produkcję samochodów elektrycznych, akumulatorów oraz wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł.
W ramach globalnej strategii Ambition 2030 Nissan chce stać się firmą prawdziwie zrównoważoną, która dąży do stworzenia czystszego, bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego dla wszystkich świata. Ta wizja przyczynia się do realizacji celu firmy Nissan, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej w całym cyklu życia produktów do roku obrotowego 2050.
Źródło: Nissan
Firma Astara Poland – generalny dystrybutor Mitsubishi Motors w Polsce – wprowadza na nasz rynek…
Leapmotor błyszczy w świetle reflektorów podczas 101. edycji targów motoryzacyjnych Brussels Motor Show, pierwszym międzynarodowym…
TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji , ogłosił znaczące ulepszenie swoich Orbis Maps. Zaoferują…
Nowe Audi A6 e-tron zwyciężyło w kategorii „Duży samochód” w konkursie Women's Worldwide Car of…
Lexus oficjalną sprzedaż w Polsce rozpoczął w 1997 roku, a już osiem lat później w…
Audi zakończyło rok 2024 jako lider segmentu premium w Polsce, rejestrując 29 161 nowych samochodów.…