Toyota Urban Cruiser – premiera światowa

Nowa Toyota Urban Cruiser to kompaktowy elektryczny SUV o wyrazistym designie, z przestronną kabiną i pełen zaawansowanych technologii. Samochód powstał na bazie prototypowego modelu Urban SUV Concept i pomoże umocnić pozycję Toyoty w bardzo konkurencyjnym segmencie.

Samochód wpisuje się w wielotorową strategię Toyoty, która na europejskim rynku oferuje klientom szeroką gamę samochodów ze zelektryfikowanymi napędami. Do 2026 roku Toyota będzie mieć w swojej ofercie 15 bezemisyjnych aut, w tym sześć samochodów z bateryjnym napędem elektrycznym zbudowanych na specjalnej platformie dla takich pojazdów.

Rozszerzenie liczby samochodów elektrycznych, wraz z szeroką ofertą hybryd plug-in, pełnych hybryd oraz aut elektrycznych zasilanych wodorem pozwala Toyocie konsekwentnie obniżać emisyjność swoich pojazdów w tym regionie, by do 2035 roku osiągnąć całkowitą redukcję emisji CO2 w gamie samochodów. Celem Toyota Motor Europe jest pełna neutralność węglowa do 2040 roku.

Wyrazista stylistyka SUV-a

Urban Cruiser w swoim segmencie będzie zdecydowanie wyróżniał się stylistyką. Mocno zarysowana dolna część nadwozia nadaje mu charakter rasowego SUV-a. Zgodnie z koncepcją stylistyczną „Urban Tech” auto z każdego kąta wygląda dojrzale i wyrafinowanie. Projekt przedniego pasa jest spójny z innymi nowymi modelami Toyoty. Przednie i tylne zderzaki mocno dodają sylwetce auta muskularności, a układ tylnych świateł podkreśla szerokość nadwozia. Auto ma kompaktowe wymiary, ale jest nieco większe niż hybrydowy Yaris Cross.

Toyota Hilux z pakietami Black i Chrome

Toyota Urban Cruiser ma 4285 mm długości, 1800 mm szerokości, 1640 mm wysokości, a rozstaw osi wynosi 2700 mm. Nowy samochód jest przy tym bardzo zwrotny – promień skrętu wynosi 5,2 m. Aluminiowe felgi o średnicy 18 lub 19 cali, w zależności od wersji wyposażenia, mają specjalnie zaprojektowane kołpaki, które zmniejszają opory powietrza. Auto będzie dostępne z szeroką paletą lakierów, w tym z dwukolorowymi kompozycjami malowania nadwozia z czarnym dachem.

Przestronna kabina

Duży rozstaw osi Toyoty Urban Cruiser (o 140 mm więcej niż w Yarisie Cross) pozwolił zaprojektować przestronne i wszechstronne wnętrze. Samochód został stworzony tak, by użytkownik mógł w łatwy sposób dostosować kabinę do swoich potrzeb, zwiększając komfort pasażerów lub przestrzeń bagażową.

Toyota Camry – ponad 2 tys. zamówień

Tylna kanapa jest przesuwana, dlatego przestrzeń na nogi dla pasażerów drugiego rzędu siedzeń może być tak duża jak w SUV-ach z segmentu D. Tylne siedzenia są składane i dzielone w proporcji 40:20:40.

Stylistyka wnętrza podkreśla solidny charakter rasowego SUV-a. Kierowca i pasażerowie mogą cieszyć się doskonałą widocznością za sprawą wysokiej pozycji foteli oraz nisko poprowadzonej linii deski rozdzielczej. Tapicerki wnętrza łączą odcienie czerni i szarości, a dodatkowe nastrojowe oświetlenie wnętrza można ustawić w jednym z 12 różnych kolorów.

Szeroka gama napędów

Toyota Urban Cruiser będzie dostępna z bateriami o dwóch pojemnościach oraz z napędem na przód lub na cztery koła. Litowo-żelazowo-fosforanowe akumulatory są bezpieczne, trwałe i przystępne cenowo. Samochód przyspiesza płynnie i zdecydowanie zarówno ze startu zatrzymanego, jak i podczas manewrów wyprzedzania.

Toyota Urban Cruiser z baterią 49 kWh będzie oferowana wyłącznie z napędem na przód. Samochód w tej odmianie ma 106 kW/144 KM. Auto z baterią 61 kWh i napędem na przód ma 128 kW/174 KM mocy, a pełnię możliwości SUV-a prezentuje odmiana z napędem na cztery koła o mocy 135 kW/184 KM.

Wszystkie wersje Toyoty Urban Cruiser mają w standardzie pompę ciepła oraz system ogrzewania baterii, który optymalizuje pracę auta w niższych temperaturach.

tab1 Urban Cruiser

Nowa platforma dla aut elektrycznych

Samochód został zbudowany na nowej platformie, która została stworzona dla samochodów elektrycznych. Charakteryzuje się niską masą i wysoką sztywnością, a jej konstrukcja dobrze chroni elektryczne podzespoły i pozwoliła na stworzenie obszernego wnętrza. Została zaprojektowana tak, że nie trzeba było stosować belek poprzecznych w podłodze, uwalniając więcej miejsca na akumulator.

Pewne prowadzenie z napędem na cztery koła

Charakter rasowego SUV-a podkreśla opcjonalny napęd na cztery koła. Dodatkowy tylny silnik elektryczny o mocy 48 kW oznacza stabilność i pewność podczas poruszania się luźnych i śliskich nawierzchniach, gwarantując kierowcy spokój w trudnych warunkach i jeszcze większą przyjemność z prowadzenia auta.

Urban Cruiser z napędem na cztery koła ma także system wspomagający zjazd ze wzniesienia (DAC) oraz tryb Trail, który wykrywa utratę przyczepności koła, przyhamowuje je, a moment obrotowy przenosi na inne koło. W autach z napędem na przód jazdę po zaśnieżonych drogach ułatwia tryb Snow, który kontroluje moment obrotowy i pozwala ograniczyć poślizg kół.

Auto napakowane technologią

Toyota Urban Cruiser otrzymała najnowsze technologie z zakresu bezpieczeństwa, multimediów oraz łączności. Ponadto w zależności od wybranej wersji samochód może być wyposażony w elektrycznie regulowany fotel kierowcy, system premium audio JBL oraz szyberdach.

W każdej odmianie Toyoty Urban Cruiser standardem będzie pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego oraz wsparcia kierowcy, który obejmuje on m.in. układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia, tempomat adaptacyjny, system ostrzegający o niezamierzonej zmianie pasa ruchu oraz układ utrzymujący auto na swoim pasie ruchu. Kamera z obrazem 360 stopni wokół auta ułatwia manewrowanie na ciasnych parkingach.

Wirtualny kokpit o przekątnej 10,25 cala oraz ekran multimediów o przekątnej 10,1 cala tworzą spójną całość. System multimediów pracuje szybko i jest intuicyjny w obsłudze, a nawigacja wykorzystuje dane z chmury i przekazuje na bieżąco informacje o ruchu drogowym. Samochód łączy się także ze smartfonami, umożliwiając korzystanie z ulubionych aplikacji i serwisów.

Codzienne bezproblemowe użytkowanie Toyoty Urban Cruiser ułatwiają ładowarki Toyota HomeCharge, które są kompatybilne z aplikacją MyToyota. Pozwala ona sprawdzić poziom naładowania baterii, zlokalizować najbliższą publiczną stację ładowania, a także zaplanować i monitorować sesje ładowania.

Źródło: Toyota