CUPRA ponownie przekroczyła granice motoryzacji, łamiąc konwencje i tworząc pojazd, który nie tylko porusza się po lądzie, ale także pływa po morzu. Niedawno zaprezentowany model CUPRA Terramar America’s Cup w pełni wykorzystuje znaczenie swojej nazwy, będąc prawdziwie wszechstronnym środkiem transportu.
To niezwykłe osiągnięcie było możliwe dzięki współpracy inżynierów CUPRA, specjalistów z Brava Boats oraz wsparciu Portu Barcelona i Port Vell. Ich wspólne wysiłki sprawiły, że ten pionierski pojazd będzie mógł zaprezentować swoje możliwości podczas 37. edycji regat Louis Vuitton America’s Cup w Barcelonie, gdzie odegra kluczową rolę, symbolizując początek nowej ery w świecie motoryzacji.
Innowacje wykraczające poza tradycyjną motoryzację
CUPRA po raz kolejny udowadnia, że jest marką, która nie boi się kwestionować status quo. Poprzez takie innowacyjne projekty, firma wyróżnia się na tle konkurencji, inspirując świat z Barcelony. 37. edycja Louis Vuitton America’s Cup stanowi idealne tło dla prezentacji buntowniczego ducha marki.
– W CUPRA zawsze dążymy do innowacji wykraczających poza tradycyjną motoryzację. Przenosimy nasze pomysły w nieoczekiwane obszary. Model CUPRA Terramar America’s Cup, który porusza się także po morzu, wprowadzając naszą markę w samo serce zawodów, doskonale to ilustruje – wyjaśnia Ignasi Prieto, dyrektor ds. marki CUPRA.
CUPRA Terramar America’s Cup będzie przewodzić jednostkom AC75 w drodze na tor regatowy podczas finałów Louis Vuitton America’s Cup. Pojazd posłuży również jako unikalne miejsce do przeprowadzania wywiadów z kluczowymi uczestnikami wydarzenia.
CUPRA rozpoczyna produkcję modelu Terramar w fabryce Audi w Győr
– Ten imponujący projekt umacnia nasze partnerstwo, po raz kolejny udowadniając, dlaczego tak dobrze się uzupełniamy – podkreślił znaczenie tej inicjatywy Grant Dalton, dyrektor generalny America’s Cup Event.
CUPRA Terramar – stworzona, by zaskakiwać
Przekształcenie CUPRA Terramar America’s Cup w pojazd zdolny do poruszania się po wodzie stanowiło nie lada wyzwanie inżynieryjne. Specjaliści z dziedziny inżynierii morskiej z firmy Brava Boats, we współpracy z firmą Vetus, dostawcą wyposażenia morskiego, zaprojektowali specjalną platformę trimaranu dla samochodu. Konstrukcja ta jest w stanie utrzymać na falach Morza Śródziemnego ciężar do 2500 kg.
Aby zagwarantować najwyższe standardy bezpieczeństwa, CUPRA Terramar America’s Cup przeszła szereg rygorystycznych testów pływalności i stabilności, symulujących różnorodne warunki żeglugi. Inżynierowie CUPRA aktywnie uczestniczyli w całym procesie, koncentrując się na optymalnym rozkładzie masy i zapewnieniu odpowiedniej równowagi pojazdu. Kluczowym zadaniem było opracowanie systemów sterowania pojazdem.
– Elektroniczne elementy kontrolujące manewrowanie i napęd, zaprojektowane specjalnie dla jednostek pływających, zostały zintegrowane z kokpitem kierowcy i działają niezależnie od systemów samochodu. Te modyfikacje zapewniają płynne przejście między funkcjami samochodu a platformy pływającej oraz umożliwiają nawigację po wodzie bezpośrednio z wnętrza pojazdu, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich funkcji samochodu – wyjaśnia Enrique Madruga, kierownik zespołu pojazdów specjalnych w Centrum Prototypów i Serii Wstępnych.
W rezultacie deska rozdzielcza samochodu została przebudowana w taki sposób, aby umożliwić obsługę trybów nawigacji i kontrolę platformy, zachowując jednocześnie charakterystyczny styl modelu Terramar. Kulminacja tych wysiłków stanowi przykład zaangażowania marki CUPRA w innowacje i ciągłe redefiniowanie tego, co jest możliwe.
Źródło: CUPRA