Categories: Wiadomości

Lexus Art Car – z nadwoziem z ciętego szkła

Lexus od początku swojego istnienia jest blisko związany ze światem kultury i sztuki. Marka jako mecenas wspiera artystów i projektantów młodego pokolenia, a także daje im możliwość zaprezentowania swoich wizji przed globalną publicznością. Ceniona nagroda Lexus Design Award wypromowała wielu obecnie wiodących designerów.

Hiszpański oddział Lexusa od lat organizuje konkurs Lexus Art Car, w którym najnowsze modele marki stanowią inspirację dla tamtejszych artystów.

Lexus LBX w roli głównej

W 2024 roku motywem przewodnim w Lexus Art Car był najnowszy Lexus LBX. Miejski crossover przykuwa uwagę połączeniem wyrazistego designu z charakterystycznymi dla marki elementami i detalami. Do rywalizacji o nagrodę główną stanęło sześć studiów projektowych z Bilbao, Zamory i Ponferrady, Jaén, Majorki, Murcii i Granady.

Zwycięski projekt „Edo Kiriko” stworzyli uznawany za jednego z najbardziej wpływowych hiszpańskich architektów młodego pokolenia Pablo Diego Pastor oraz Javier Prado López, inżynier z doświadczeniem w produkcji cyfrowej i robotyce. Inspiracją dla jedynego w swoim rodzaju LBX-a była tradycyjna japońska sztuka szklarska, która powstała w Japonii w okresie Edo (1603-1868). Znana jest ona z wyszukanych, ręcznie rzeźbionych wzorów i charakterystycznej techniki nakładania żywych kolorów na przezroczyste szkło.

„Jesteśmy świadomi znaczenia tradycji i zrównoważonego rozwoju jako podstawowych filarów Lexusa, dlatego staraliśmy się zintegrować obie wartości, oddając hołd sztuce Edo Kiriko w naszej wizji Lexusa LBX” – wyjaśnili zwycięzcy.



Sztuka i szkło z recyklingu

Stworzenie tak wyjątkowego egzemplarza Lexusa LBX wymagało skrupulatnego planowania i detalicznego wykonania. Samochód przewieziono do fabryki szkła. Do pokrycia nadwozia wybrano szkło budowlane pochodzące z recyklingu. Żeby wzmocnić efekt nadwozie pokryto warstwą srebrnej metalicznej farby, co spotęgowało tęczowe refleksy. Świetlistość i trwałość zapewniła kolejna warstwa lakieru z opalizującym wykończeniem.

Lexus Monogram GX – dla miłośników sztuki kulinarnej

Poszczególne tafle szkła oraz szklane detale zostały przymocowane specjalną żywicą, a umieszczenie ich na nadwoziu przypominało układanie puzzli. Zdecydowano się na wykorzystanie szkła hartowanego używanego wcześniej w budownictwie, którego struktura jest trudna w recyklingu. Dzięki projektowi Hiszpanów materiał otrzymał drugie życie.

Duże szklane panele zostały precyzyjnie pocięte na mniejsze kawałki, przywołując w ten sposób estetykę i delikatność tradycyjnego szkła Edo Kiriko, a także idealnie wpisując się w krzywizny oraz podkreślając detale wyjątkowego nadwozia Lexusa LBX.

Źródło: Lexus



Redakcja

Recent Posts

Slow Road by Mazda – odwiedzamy muzea motoryzacyjne

Samochody są dla wielu z nas nieodłącznym towarzyszem zarówno weekendowych eskapad, jak i wakacyjnych podróży.…

3 godziny ago

Audi – napęd quattro: rozpoczął nowy rozdział w historii rajdów i wyznaczył standardy w autach

Od pojazdów wojskowych, przez rajdy, aż do samochodów osobowych. Tak wyglądała droga, jaką pokonał napęd…

3 godziny ago

EuroNCAP – elektryczny Ford Capri na 5 gwizadek

Nowy, elektryczny Ford Capri zdobył maksymalną ocenę 5 gwiazdek w testach bezpieczeństwa Euro NCAP (European…

1 dzień ago

Hyundai Motor Europe – Xavier Martinet dołączy w roli prezesa i dyrektora generalnego

Hyundai Motor Europe (HME) ogłosił, że Xavier Martinet zastąpi Michaela Cole'a na stanowisku prezesa i…

1 dzień ago

Toyota – globalna dominacja na światowym rynku motoryzacyjnym

Toyota Motor Corporation w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku sprzedała globalnie 7,61 mln samochodów i…

2 dni ago

EuroNCAP – CUPRA Tavascan z oceną 5 gwiazdek w testach zderzeniowych

Elektryczny SUV coupe CUPRA Tavascan, dołączając do modeli Formentor, Leon i Born, potwierdza wysoką pozycję marki…

2 dni ago