W marcu 2024 roku Urząd Patentowy i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO) opublikował wniosek patentowy Toyoty z 2022 roku dotyczący lakieru, którego kolor można zmienić szybko i kompleksowo. Z rozwiązania mogliby skorzystać m.in. dealerzy, by sprzedawać auta dokładnie w takich kolorach, jakich oczekują klienci, oraz właściciele pojazdów, aby być na bieżąco z trendami lub po prostu cieszyć się odmianą.
Modyfikacja koloru auta to wymagający, czasochłonny i kosztowny proces. Ponowne lakierowanie auta składa się z kilku etapów, wymaga pozostawienia auta na przynajmniej tydzień w serwisie. Alternatywą jest oklejenie auta folią winylową. To rozwiązanie jest jednak mało trwałe i również stosunkowo drogie.
Patent Toyoty ma zdecydowanie przyspieszyć i ułatwić zmianę barw auta, bo nie wymaga pokrywania samochodu dodatkową zewnętrzną powłoką, a cała technika jest dość prosta w obsłudze dla dealerów i warsztatów samochodowych, dlatego jest możliwe komercyjne zastosowanie. System został opracowany przez zespół Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America.
Jak opisano w zgłoszeniu, samochód należy wprowadzić do specjalnego tunelu zbudowanego z elementów grzewczych, które otaczają auto z wszystkich stron. Kiedy powierzchnia lakieru jest podgrzewana, przesuwany jest nad nią panel emitujący światło zwany modulatorem kolorów, aby dokonać pełnej transformacji. Uzyskanie wybranego koloru wymaga zastosowania światła o określonej częstotliwości oraz utrzymania lakieru w ustalonej temperaturze przez odpowiedni czas.
Według wniosku patentowego Toyoty proces jest kontrolowany przy użyciu elektronicznej jednostki sterującej (ECU) wbudowanej w modulator kolorów. Urządzenie może być sterowane przez operatora lub robota. Modulator komunikuje się zdalnie z serwerem oraz czujnikami temperatury wbudowanymi w karoserię pojazdu, aby dobrać właściwe ustawienia dla określonego koloru.
Patent dotyczący zmiany koloru auta potwierdza status Toyoty jako lidera innowacji branży motoryzacyjnej w Stanach Zjednoczonych. W 2023 roku producent już po raz 10. z rzędu zarejestrował w amerykańskim urzędzie patentowym najwięcej projektów ze wszystkich firm motoryzacyjnych. Potwierdził to najnowszy ranking „Top 300 Organizations Granted U.S. Patents” opublikowany przez Intellectual Property Owners Association, w którym Toyota zajęła ogólnie 7. miejsce dzięki uzyskaniu w samych Stanach Zjednoczonych 2667 patentów w ciągu roku.
Badania prowadzone przez Toyotę na całym świecie mają przede wszystkim na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, przy jednoczesnym zapewnieniu swobody poruszania się całemu społeczeństwu. Około połowy wszystkich patentów zgłaszanych przez firmę w skali świata dotyczy głównych kierunków rozwoju przyszłej motoryzacji, w tym elektryfikacji napędów, systemów autonomicznej jazdy oraz technologii internetowych dla pojazdów. W strukturach koncernu działa obecnie 20 dużych ośrodków badawczo-rozwojowych. Pięć z nich znajduje się w Ameryce Północnej, trzy w Europie, osiem w Japonii, a cztery w innych krajach Azji.
Źródło: Toyota
Samochody są dla wielu z nas nieodłącznym towarzyszem zarówno weekendowych eskapad, jak i wakacyjnych podróży.…
Od pojazdów wojskowych, przez rajdy, aż do samochodów osobowych. Tak wyglądała droga, jaką pokonał napęd…
Nowy, elektryczny Ford Capri zdobył maksymalną ocenę 5 gwiazdek w testach bezpieczeństwa Euro NCAP (European…
Hyundai Motor Europe (HME) ogłosił, że Xavier Martinet zastąpi Michaela Cole'a na stanowisku prezesa i…
Toyota Motor Corporation w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku sprzedała globalnie 7,61 mln samochodów i…
Elektryczny SUV coupe CUPRA Tavascan, dołączając do modeli Formentor, Leon i Born, potwierdza wysoką pozycję marki…