Podczas prestiżowych targów sztuki Art Basel Miami Beach 2023, 7 grudnia br., Fiat 500e stanie w świetle reflektorów, aby pomóc naszej planecie, a marka FIAT wystawi na licytację w nieujawnionej lokalizacji, trzy unikatowe wersje typu „one-off”, prawdziwe dzieła sztuki, wyprodukowane we współpracy z trzema kultowymi markami „Made in Italy”: Armani, Bvlgari i Kartell. Dochód zostanie przekazany organizacji non-profit, której nazwa zostanie podana po aukcji.
„Rzadko zdarza się, aby producent samochodów połączył siły z najbardziej kultowymi włoskimi markami należącymi do trzech różnych sektorów: projektowania mody haute couture, projektowania mebli i luksusowej biżuterii, tworząc coś naprawdę wyjątkowego, co łączy sztukę z ekologicznym przesłaniem, a jeszcze bardziej niezwykły jest fakt, że wystawia te samochody na aukcji” – powiedział Olivier Francois, dyrektor generalny marki FIAT i dyrektor marketingu globalnego Stellantis. „Te trzy unikatowe wersje typu „one-off” przygotowują grunt pod zrównoważoną misję marki FIAT i nadają rozmach zbliżającej się premierze w pełni elektrycznego Fiata 500e w Ameryce Północnej”.
Fiat przestaje produkować szare samochody
Sekwencja wydarzeń podkreśla rozmach z jakim marka FIAT przygotowuje się do wprowadzenia na rynek całkowicie elektrycznego Fiata 500e. Nowy Fiat 500e to pierwszy samochód elektryczny oferowany przez Stellantis w Ameryce Północnej. W odróżnieniu od innych dostępnych miejskich aut elektrycznych, Fiat 500e demokratyzuje nie tylko mobilność elektryczną, ale także rewolucjonizuje proces zakupu, odgrywając jednocześnie znaczącą rolę w planie strategicznym Stellantis Dare Forward 2030, który zakłada osiągnięcie do 2030 roku 50% udziału w sprzedaży samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych elektrycznych (BEV) w Stanach Zjednoczonych i 100% udziału w sprzedaży samochodów osobowych elektrycznych (BEV) w Europie. Stellantis jest na dobrej drodze, aby do 2038 roku stać się korporacją neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich obszarach, przy jednocyfrowej procentowej kompensacji pozostałych emisji.
Nowy Fiata 600 Hybrid – najnowocześniejszy zelektryfikowany włoski model
Licytację poprowadzi Simon de Pury. 28 listopada na innowacyjnej platformie de PURY opublikowany został katalog online. Osobom, które nie mogą wziąć udziału w wydarzeniu, platforma oferuje wyjątkową szansę zarejestrowania się i uczestniczenia w licytacji poprzez wcześniejsze złożenie oferty online lub telefonicznie.
„Jestem niezwykle podekscytowany prowadzeniem licytacji tych trzech wyjątkowych samochodów Fiat 500. Są to zachwycające i piękne dzieła sztuki na kołach. To wspaniałe, że dochód z aukcji zostanie w całości przeznaczony na ochronę środowiska” – powiedział Simon de Pury.
Simon de Pury
Aukcjoner, marszand, kurator, fotograf i dj, Simon de Pury jest jedną z bardziej znanych postaci w świecie sztuki. Znany ze swoich legendarnych występów na podium aukcyjnym, dzięki którym zdobył przydomek „Micka Jaggera aukcji”, de Pury sprzedał na aukcjach i wystawiał najbardziej legendarne kolekcje sztuki. Ponadto szacuje się, że występując w roli aktywnego charytatywnego aukcjonera, w ciągu swojej kariery de Pury zebrał kilka miliardów dolarów dla wielu organizacji charytatywnych i instytucji kulturalnych. Jako mentor i kurator, de Pury odegrał kluczową rolę w wypromowaniu kariery wielu współczesnych artystów, fotografów i projektantów, a także był tematem oraz wystąpił w kilku filmach dokumentalnych i obyczajowych, w tym w dokumencie BBC „The Man with the Golden Gavel”, a ostatnio w serialu komediowo-dramatycznym Darrena Stara „Emily w Paryżu”. W 2021 roku de Pury zapoczątkował de PURY Presents, nową serię wystaw współpracując z międzynarodowymi artystami w ich pracowniach. W 2022 roku wprowadził innowacyjną platformę internetową de PURY. Simon de Pury jest byłym prezesem i głównym licytatorem Phillips de Pury & Company, byłym europejskim prezesem i głównym licytatorem Sotheby’s oraz jest byłym kuratorem kolekcji Thyssen-Bornemisza.
Źródło: Fiat