W projekt H2 Moves Berlin zaangażowane są Toyota Deutschland, SafeDriver ENNOO i Anglo American. Toyota udostępni pasażerom Ubera w Berlinie 200 sedanów Mirai z elektrycznym napędem na ogniwa paliwowe, aby przetestować praktyczność eksploatacji samochodów zasilanych wodorem w metropolii. W pierwszy etapie dostarczono 50 aut, a w kolejnych miesiącach dołączy kolejne 150.
Obsługą aut zajmuje się firma SafeDriver Group, oferująca samochody z kierowcą dla VIP-ów, do obsługi eventów oraz dla osób korzystających z usług przewozowych w aplikacji Uber. Samochody były wykorzystywane do m.in. przewozu gwiazd podczas tegorocznej edycji festiwalu Berlinale. Wodorową Toyotę można też zarezerwować za pośrednictwem aplikacji Uber w usłudze Comfort Electric, która umożliwia pasażerom zamówienie nowoczesnych, bezemisyjnych samochodów o wysokim komforcie, prowadzonych przez najlepszych kierowców.
Pierwsze miesiące sprawdzianu wodorowych limuzyn w roli berlińskich taksówek okazały się sukcesem. Toyoty Mirai wykonały przez ten czas ponad 100 tys. kursów oraz przejechały ponad milion kilometrów.
„Projekt H2 Moves Berlin już udowodnił, że alternatywny napęd oraz nieograniczona użyteczność na co dzień idą w parze. Toyoty Mirai wykonały ponad 100 tys. kursów i bezproblemowo pokonały milion kilometrów. To dowód na niezawodność samochodów wodorowych. Cieszymy się, że Toyota mogła przyczynić się do tego projektu” – powiedział André Schmidt, prezes Toyota Deutschland.
„Samochody napędzane wodorem już stanowią alternatywę dla aut z silnikami spalinowymi zarówno z biznesowego punktu widzenia jak i pod względem wydajności. To czysta technologia przyszłości, która jest dostępna już teraz” – dodał Thomas Mohnke, prezes Safe Driver Group GmbH.
Druga generacja Toyoty Mirai ma zasięg do 650 km, a uzupełnienie paliwa trwa zaledwie kilka minut. Samochód napędza silniki elektryczny o mocy 182 KM, zasilany ogniwami paliwowymi, które wytwarzają prąd w reakcji wodoru i tlenu. Reakcja ta zachodzi bez procesu spalania wodoru, dlatego samochód nie emituje CO2 ani żadnych szkodliwych substancji, a jedynym produktem ubocznym jest woda. Zużycie wodoru wynosi średnio od 0,79-0,89 kg/100 km, w zależności od wyposażenia i masy pojazdu. Napęd Toyoty Mirai utrzymuje sprawność i zasięg zarówno w czasie mrozów sięgających -30ºC, jak i w bardzo wysokich temperaturach.
„Ten rodzaj napędu pozwala skutecznie przyspieszyć dekarbonizację transportu. Uważamy, że pojazdy elektryczne na ogniwa paliwowe świetnie sprawdzają się w dużych flotach takich jak taksówki, ponieważ mają duży zasięg i krótki czas tankowania bez konieczności zwiększania masy akumulatora” – powiedział Benny Oeyen, dyrektor wykonawczy ds. rozwoju rynku w Anglo American.
Źródło: Toyota
Samochody są dla wielu z nas nieodłącznym towarzyszem zarówno weekendowych eskapad, jak i wakacyjnych podróży.…
Od pojazdów wojskowych, przez rajdy, aż do samochodów osobowych. Tak wyglądała droga, jaką pokonał napęd…
Nowy, elektryczny Ford Capri zdobył maksymalną ocenę 5 gwiazdek w testach bezpieczeństwa Euro NCAP (European…
Hyundai Motor Europe (HME) ogłosił, że Xavier Martinet zastąpi Michaela Cole'a na stanowisku prezesa i…
Toyota Motor Corporation w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku sprzedała globalnie 7,61 mln samochodów i…
Elektryczny SUV coupe CUPRA Tavascan, dołączając do modeli Formentor, Leon i Born, potwierdza wysoką pozycję marki…