W 2022 r. firma Opel obchodzi 160‑lecie. Z tej okazji Opel Classic ma specjalny prezent dla fanów i przyjaciół marki: na stronie dostępna jest nowa trasa tematyczna „160 lat Opla”, poświęcona historii firmy. W komforcie domowej kanapy zwiedzający mogą wybrać się na wirtualną wycieczkę do początków firmy i poznać bliżej najciekawsze osiągnięcia 160‑letniej myśli techniczne Opla.
Trasa przygotowana przez Opel Classic jest czynna przez całą dobę i wszystkie dni w roku. Wśród eksponatów są zarówno pierwsze maszyny do szycia i rowery z Rüsselsheim jak i nagrodzony niedawno „Złotą kierownicą” Opel Mokka‑e.
„Nowa rocznicowa trasa została opracowana z wielką dbałością o szczegóły. Zespół musiał najpierw starannie zarchiwizować i udokumentować wszystkie eksponaty, a następnie odpowiednio ustawić je do sfilmowania, aby zwiedzający mogli dokładnie obejrzeć każdy pojazd ze wszystkich stron. Dwujęzyczna trasa „160 lat Opla” oferuje wszystkim zainteresowanym zupełnie nowe spojrzenie na firmę i markę. Naprawdę warto kliknąć” — zachęca Leif Rohwedder, nowy dyrektor Opel Classic, licząc na wielu gości online.
„160 lat Opla”: wirtualna podróż od początków do współczesności
Oglądając zdjęcia w technice 360 stopni, goście mogą wirtualnie przechadzać się po „halach pamięci” i podziwiać kolekcję Opel Classic w Rüsselsheim. Marka ze znakiem błyskawicy zgromadziła w niej prawdziwe skarby: 600 zabytkowych pojazdów i modeli studyjnych, a także 300 innych eksponatów, od maszyn do szycia Opel po silniki samolotowe. Trasa „160 lat Opla” przybliża zarówno początki firmy w latach 60. dziewiętnastego wieku, jak i jej historię w kolejnych dziesięcioleciach. Klikając żółte punkty informacyjne, można wyświetlić najważniejsze informacje o wybranych eksponatach z kolekcji Opel Classic.
Opel w rekordowym tempie przejdzie całkowicie na elektryczność
Omówiono między innymi „Wanderjahre Adam Opels” (lata wędrówki Adama Opla) oraz przedmioty o wysokiej wartości historycznej, w tym „Quintuplet” — pięciomiejscowy rower, na którym pod koniec 19. wieku dla celów reklamowych sfotografowano pięciu synów założyciela firmy. Po raz pierwszy na wirtualnej wystawie można obejrzeć pionierski model Patentmotorwagen System Lutzmann z 1899 r., od którego zaczęła się produkcja automobili w Rüsselsheim.
Zainteresowani goście mogą kontynuować zwiedzanie różnymi ścieżkami wytyczonymi w zabytkowych halach. Zobaczą tam nie tyko liczne kultowe i bestsellerowe modele Opla, ale także innowacyjne i bijące rekordy pojazdy. Jednym z nich jest Opel Elektro GT, który już 50 lat temu na torze Hockenheim pokazał potencjał bezemisyjnego samochodu. Wirtualna podróż przez 160 lat historii Opla prowadzi następnie do przełomowych konstrukcji, takich jak Opel Ampera, czyli pierwszy w pełni elektryczny samochód nadający się do codziennego użytkowania, oraz Opel Mokka‑e z zasilaniem akumulatorowym. Obecna wersja Mokki‑e została nagrodzona „Złotą Kierownicą 2021”1 za przekonujące osiągi oraz niepowtarzalny styl. Ten eksponat kończy najnowszą trasę Opla.
Temat „160 lat Opla” uzupełnia ofertę tras Opel Classic online udostępnionych w 2021 r.: „Napęd alternatywny”, „Sporty motorowe”, „Szalone lata 20. XX wieku” oraz „Mobilność dla każdego”.
Źródło: Opel