Zakład PZL Sędziszów, polski lider w dziedzinie filtracji, wprowadza do oferty antybakteryjne filtry kabinowe przeznaczone do układów wentylacji w samochodach osobowych i dostawczych. W filtrach z linii Silver Nano Protect zastosowano dwukompozytowy roztwór z cząstkami nano-srebra i nano-miedzi, który charakteryzuje się unikalnymi właściwościami antybakteryjnymi.
W połączeniu z kilkuwarstwową powierzchnią filtracyjną produktu, stanowi on jeszcze bardziej skuteczną barierę przed bakteriami, alergenami, pleśnią i drobnym pyłem.
Skuteczna filtracja powietrza przedostającego się do kabiny pojazdu jest kluczowa w kontekście sprawnego działania układu wentylacji, ale przede wszystkim zdrowia kierowcy i pasażerów. W dobie wszechobecnych zanieczyszczeń, dużej emisji pyłów drogowych i różnego rodzaju bakterii i wirusów zwykłe filtry kabinowe mogą nie wystarczyć. Z tego względu zakład PZL Sędziszów uruchomił produkcję specjalnej linii Silver Nano Protect, wykorzystującej srebro i miedź koloidalne. Są to cząstki metalu wielkości nanometrów zawieszone w cieczy dyspersyjnej.
Volvo – ultra-skuteczny system oczyszczania powietrza w kabinie
Filtr tego typu posiada dodatkową przeciwdrobnoustrojową powłokę tkaniny filtracyjnej od strony kabiny, na którą naniesiono bakteriobójczy ciekły koloidalny roztwór. Rezultatem wieloletnich badań jest dobór odpowiedniego składu i stężenia tej substancji, która posiada wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową, między innymi przeciw tak trudno zwalczanym grzybom jak Aspergillus brasiliensis (niger) i pleśń Bacillus subtilis. Minimalny okres aktywności antybakteryjnej wynosi 12 miesięcy.
Na czym dokładnie polega innowacyjne działanie filtrów Silver Nano Protect?
„Innowacją wśród oferty rynkowej jest zastosowanie przez nas w filtrach Silver Nano Protect koloidalnego roztworu nano-srebra i nano-miedzi, który objęty jest patentem. Cząsteczki nano-srebra w odróżnieniu od jonów cechuje również zdecydowanie dłuższa żywotność oraz brak reakcji z chlorkami, które mogą wywoływać podrażnienie górnych dróg oddechowych. Jednym z głównych parametrów dwukompozytowego roztworu składającego się z nano srebra i nano miedzi w stanie nanoskalowym jest odporność na sedymentację (wzrost grubości nano cząsteczek i ich wytrącanie). Działanie przeciwbakteryjne filtra jest wynikiem tworzenia kompleksu: biochemicznego i katalitycznego działania srebra i miedzi enzymów bakteryjnych i wirusowych, a szczególnie zjawiska metabolizmu tlenu”– wyjaśnia Agnieszka Dec, Dyrektor Generalny w PZL Sędziszów.
Oprócz aktywności przeciwdrobnoustrojowej, filtry Silver Nano Protect zapobiegają wprowadzaniu do wnętrza pojazdu zanieczyszczeń takich jak np. pyłki roślin, kurz, dym czy też cząstki spalin. Filtry eliminują także nieprzyjemne zapachy, jakie mogą po jakimś czasie wydobywać się z układu klimatyzacji. Warunkiem tego jest oczywiście ich terminowa wymiana po okresie naturalnego zużycia.
Antybakteryjne filtry kabinowe Silver Nano Protect od PZL Sędziszów dostępne będą w sprzedaży u oficjalnych dystrybutorów sędziszowskiego zakładu już od marca 2021 roku.