W zeszłym tygodniu obchodzono piątą rocznicę powstania FCA Heritage, działu Grupy zajmującego się ochroną i wykorzystaniem dziedzictwa historycznego marek Alfa Romeo, Fiat, Lancia i Abarth. To ważne zadanie, ale przede wszystkim nowy punkt wyjścia do patrzenia w przyszłość, przywracając do życia dziedzictwo motoryzacyjne poprzez platformę usług i działań popularyzatorskich, sportowych i kulturalnych tworzonych i koordynowanych przez FCA Heritage w jego Hub w Turynie, innowacyjnej siedzibie założonej w 2019 roku w historycznym zakładzie przemysłowym Mirafiori.
„Cel, dla którego powstał FCA Heritage dobrze oddaje jego nazwa. Heritage jest słowem, którego my, Włosi, często używamy jako synonimu tradycji i historii, nie bacząc na fakt, że zawiera ono również dalsze, być może bardziej dosłowne, znaczenie spadku, dziedzictwa do przekazania”, mówi Roberto Giolito, dyrektor FCA Heritage na region EMEA. „Dla nas, utworzenie w 2015 roku FCA Heritage oznacza zaprezentowanie w szerszej perspektywie całego dziedzictwa naszej historii i tradycję. Oznacza to nie tylko świętowanie, ale i wykorzystywanie, nie tylko ochronę, ale i przywrócenie do życia. Jest to bezcenna spuścizna wciąż stanowiąca inspirację dla modeli jutra, które z pewnością są bardziej zrównoważone i skomunikowane ze światem, zachowując przy tym słynny na całym świecie styl Made in Italy”.
- Od 2015 roku FCA Heritage chroni i wykorzystuje dziedzictwo historyczne marek Alfa Romeo, Fiat, Lancia i Abarth, realizując specjalne usługi oraz działania popularyzatorskie i kulturalne. To ważne zadanie, ale przede wszystkim nowy punkt wyjścia do patrzenia w przyszłość
- Nawiązano ścisłą współpracę z najbardziej prestiżowymi muzeami designu i sztuki na świecie, w tym słynną MoMA w Nowym Jorku, które od 2017 roku ma w swojej stałej kolekcji Fiata 500 serie F (1968 rok), odrestaurowanego i przekazanego przez FCA Heritage
- W wystawach organizowanych w Europie, Ameryce i Azji uczestniczyła niezliczona liczba zabytkowych samochodów FCA Heritage. Zdobywały one liczące się zwycięstwa i znaczące miejsca w konkursach elegancji i zawodach organizowanych na całym świecie
- Wszystkie działania FCA Heritage są prowadzone i koordynowane w jego siedzibie: Heritage Hub, wielofunkcyjnej przestrzeni stworzonej w ubiegłym roku w historycznym zakładzie Mirafiori w Turynie
- W obrębie Hub znajduje się także wystawa ponad 300 kultowych samochodów i witryna poświęcona programowi „Reloaded by creators” oraz linii części zamiennych „Heritage Parts”
- W Mirafiori znajdują się odnowione Officine Classiche, pracownie, w których przeprowadza się certyfikację i renowację zabytkowych samochodów, należących zarówno do osób prywatnych, jak i do kolekcji FCA Heritage
- Kontakty z fanami i użytkownikami z całego świata utrzymywane są za pośrednictwem strony fcaheritage.com oraz nowych kanałów społecznościowych na Instagramie i Facebooku, uruchomionych w czerwcu tego roku
- To właśnie na kanałach społecznościowych udostępniono jubileuszowy film, idealnie oddający pięć lat działalności
Współpraca z prestiżowymi muzeami designu i sztuki na całym świecie
W ciągu tych pięciu lat FCA Heritage zbudował bliskie relacje, oparte na współpracy z najbardziej znanymi muzeami na świecie, tworząc cenną sieć wymiany z międzynarodową sceną kultury. Świadczy o tym czasowe wypożyczenie niektórych z jego cennych eksponatów do londyńskiego Victoria & Albert Museum w Londynie (Wielka Brytania), Musée National de la Voiture w Compiègne (Francja), Triennale Design Museum w Mediolanie, Technical Museum w Sinsheim (Niemcy), National Automobile Museum w Turynie oraz „Museum of Emotions” Alfy Romeo, założonego w 2016 roku w Madrycie przy Complejo Duques de Pastrana. W tę samą inicjatywę wpisuje się również renowacja legendarnego Fiata 500 Serii F (1968 rok), który podarowany przez FCA Heritage nowojorskiemu muzeum MoMA z okazji 60. urodzin tego kultowego samochodu, stał się w lipcu 2017 roku częścią stałej kolekcji amerykańskiego Muzeum.
To prestiżowe „przyjęcie” świadczy zatem o historycznym znaczeniu i symbolicznej wartości Fiata 500 z lat 50: ikony włoskiego stylu, która odzwierciedla wiele typowych cech modernistycznego designu tamtych czasów, łącząc go z tematami wykorzystywanymi w kolekcjach prezentowanych w nowojorskim Muzeum. I to właśnie relacje z tymi sławnymi instytucjami kulturalnymi stanowią inspirację dla jednej z usług opracowanych przez dział Heritage i wprowadzonej w 2018 roku: programu „Reloaded by Creators”, który obejmuje zakup, renowację, certyfikację i ponowne wprowadzenie na rynek niektórych samochodów zabytkowych, wykorzystując pozyskane środki na zakup nowych kolejnych, zabytkowych samochodów, które stają się częścią kolekcji firmy. Tego typu działalność prowadzona jest również przez inne, ważne muzea sztuki, które w ten sposób finansują zakup i renowację innych dzieł sztuki.
Samochody wystawiane na całym świecie i zwycięzcy najbardziej znanych wyścigów samochodów zabytkowych
Oprócz wystaw w najsłynniejszych muzeach świata, „perełki” z FCA Heritage biorą udział w najważniejszych salonach samochodowych i wydarzeniach branżowych w Europie, ale także w Ameryce i Azji, odwiedzając ponad dwadzieścia krajów. Dla przykładu można wymienić udział w wielu edycjach Festival of Speed of Goodwood (Wielka Brytania) i Targa Florio: w 2016 roku John Elkann, prezes FCA, wziął również udział w 100. edycji tego historycznego sycylijskiego wyścigu samochodowego, prowadząc kultową Alfę Romeo Giulietta SZ. Do tego typu imprez dołączają różne konkursy elegancji przeznaczone dla samochodów zabytkowych, między innymi ten, który odbył się w 2018 roku w zamku Nijō w Kioto (Japonia) z Alfą Romeo 1900 C52 Coupé, lepiej znaną jako „Disco Volante”, w roli gwiazdy, oraz ten na wyspie Amelia (Floryda, USA), w którym w 2016 roku, w swojej kategorii triumfowała Alfa Romeo – Brabham BT45. To mały, ale niezwykle ważny fragment działalności prowadzonej przez FCA Heritage mający na celu wykorzystanie i rozpowszechnienie na całym świecie arcydzieł włoskiej techniki motoryzacyjnej.
Dzięki nieocenionej pomocy technicznej ze strony Officine Classiche, niektóre z tych „perełek” pojawiły się także w najsłynniejszych wyścigach samochodowych zarezerwowanych dla „weteranów”. Wystarczy pomyśleć o niezwykłej Alfie Romeo 6C 1500 SS (1928) z Muzeum Alfy Romeo w Arese, która w 2019 roku wygrała historyczny rajd 1000 Miglia, najważniejszy na świecie cykliczne zawody samochodów zabytkowych.
Odnowione Officine Classiche, w których na nowo rodzą się legendarne, zabytkowe egzemplarze
Kilka dni temu otwarto nowe Officine Classiche, pracownie renowacji i certyfikacji FCA Heritage, w których wykonywane są jedne z najbardziej cenionych przez miłośników samochodów zabytkowych usług: od certyfikacji autentyczności, poprzez pomoc techniczną i usługi serwisowe, aż po kompleksową renowację. Rozbudowane i całkowicie odnowione pod względem wyglądu zewnętrznego i układu przestrzennego, Officine Classiche są niekwestionowaną dumą działu FCA Heritage.
Odnowione Officine Classiche FCA Heritage – tradycja i nowoczesny wygląd
Officine Classiche, założone w 2015 r. w siedzibie Abarth&C. przy Via Plava w Turynie, w miejscu dawnego budynku Officina 83, stanowiącego część ogromnej strefy przemysłowej Mirafiori, zajmują obecnie powierzchnię około 6000 m2, w porównaniu do początkowych 900 m2, i są wyposażone w 12 podnośników, obrabiarki i linię do wykończeń, w tym kabinę specjalnie zaprojektowaną do malowania poszczególnych elementów. To tutaj wykonuje się wszystkie naprawy, renowacje i certyfikacje zabytkowych samochodów marek Alfa Romeo, Fiat, Lancia i Abarth, należących zarówno do prywatnych kolekcjonerów, jak i do bezcennej kolekcji FCA Heritage. Łącznie, od 2015 roku do chwili obecnej przeprowadzono dziesiątki renowacji, a właścicielom samochodów z całego świata wydano około 500 certyfikatów: od Japonii po Stany Zjednoczone, od Kostaryki po Tajlandię i nawet po karaibską wyspę Antigua.
Do najważniejszych cech odrestaurowanych warsztatów należy mocniejszy związek z tożsamością korporacyjną FCA Heritage, podążając w ten sposób drogą rozpoczętą wraz z otwarciem, w 2019 roku, nowej siedziby Heritage Hub, a następnie kontynuowaną na początku 2020 r. wraz z otwarciem nowej Heritage Gallery (Galerii Dziedzictwa) w Mirafiori Motor Village. Odnowienie Officine Classiche to również hołd dla słynnego kompleksu przemysłowego Mirafiori, największej fabryki FCA na świecie i siedziby Officine Classiche od 2015 roku. Ściany atelier zdobią teraz zdjęcia ukazujące historię produkcji w turyńskim zakładzie oraz współczesna grafika i fotografie przedstawiające niektóre z najbardziej kultowych samochodów zabytkowych należących do kolekcji Grupy.
„Heritage Parts”, nowa linia części zamiennych przeznaczonych do samochodów klasycznych
Jednym z najbardziej fascynujących projektów FCA Heritage jest z pewnością „Heritage Parts”, nowa linia części zamiennych wiernie odtworzonych dzięki współpracy FCA Heritage z marką Mopar. Zainicjowany pod koniec 2019 roku projekt, ruszył z ofertą przednich i tylnych zderzaków do Lancii Delta HF Integrale i Lancii Delta HF Integrale Evoluzione. Zderzaki „Heritage Parts”, które można teraz zamówić w autoryzowanym serwisie/sieci dealerskiej FCA lub bezpośrednio w Mopar Store, są produkowane, korzystając ze specjalnie odrestaurowanych oryginalnych form.
Produkty oferowane przez Mopar i FCA Heritage wykorzystują oryginalne formy i materiały, zapewniając idealne dopasowanie, dzięki czemu samochody mogą poruszać się po drogach w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami dotyczącymi homologacji. Obecnie na etapie analiz są nowe komponenty, które zostaną zaprezentowane w najbliższych miesiącach.
Należy również pamiętać, że w 2019 roku zadebiutował „Fiat Abarth 595 Classiche Kit”, nowa edycja zestawu tuningowego inspirowanego oryginalnymi zestawami, które Carlo Abarth zaczął produkować dla Fiata 500 w 1963 roku. Oferowany jak kiedyś, w drewnianej skrzyni, zestaw zawiera wszystkie elementy mechaniczne potrzebne do tuningowania zabytkowych Fiatów 500 lub do wymiany zużytych części mechanicznych w klasycznych samochodach Fiat Abarth 595. Więcej informacji na temat tego produktu jest dostępnych w sekcji Store na oficjalnej stronie FCA Heritage.
Heritage Hub, symboliczne miejsce, gdzie przeszłość łączy się z przyszłością
Na szczególną uwagę wśród najbardziej znaczących osiągnięć FCA Heritage zasługuje Heritage Hub, turyńska „siedziba” działu, gdzie powstają wszystkie usługi i produkty przeznaczone dla miłośników samochodów zabytkowych. Płynna, kreatywna przestrzeń mieści się w sugestywnym budynku, gdzie interakcja i łączność umożliwiają współczesne spojrzenie na wspaniałą historię Fiata, Lancii i Abartha, marek najbardziej związanych z okolicami Turynu, a także Alfy Romeo. Od 2019 roku, siedziba znajduje w dawnym atelier Officinie 81 przy Via Plava, w obrębie kompleksu przemysłowego Mirafiori. Miejsce to zachowało swój industrialny urok, ściany, podłogi i las kolumn odrestaurowano przy zachowaniu oryginalnych kolorów i materiałów, stając się nowoczesną i stymulującą przestrzenią wielofunkcyjną, idealnym wyrazem misji FCA Heritage polegającej na ochronie i promocji dziedzictwa kulturowego włoskich marek Grupy.
Dawne atelier Officinie 81 zostało poddane starannej renowacji, zachowując jego industrialny charakter, historyczne kolory musztardowy i zielony, betonową podłogę i las metalowych kolumn. Zwiedzający mogą podziwiać niezwykłą wystawę prac podwieszonych pod sufitem dotyczącą historii Mirafiori, serię zdjęć i prac opowiadających w ciekawy i intuicyjny sposób historię największych wydarzeń, jakie miały miejsce w zakładzie. Klejnotem w koronie Hub jest wyjątkowa ekspozycja samochodów: na powierzchni 15 000 m2 w pawilonie można podziwiać ponad 300 samochodów, prawdziwe „perełki” kolekcji należącej do Grupy, niektóre z nich prezentowane publiczności po raz pierwszy. Ekspozycja to zatem mix informacji i emocji: to nie tradycyjna przestrzeń muzealną, lecz prawdziwie trójwymiarowe archiwum, do którego cały czas dodawane są nowe elementy. Doskonale obrazuje to najnowszy eksponat wystawy poszerzający jej kolekcję: nowy elektryczny Fiat 500 zaprezentowany 3 lipca prezydentowi Republiki Włoskiej Sergio Mattarellemu, w ogrodach Palazzo del Quirinale.
FCA Heritage bohaterem online dzięki kanałom społecznościowym na Instagramie i Facebooku
Od chwili założenia FCA Heritage, strona internetowa www.fcaheritage.com stanowi „internetową wizytówkę” działu. Dostępny w czterech językach portal jest ważnym punktem odniesienia dla międzynarodowej społeczności entuzjastów i klientów, którzy na co dzień wchodzą na stronę FCA Heritage w celu uzyskania informacji, zapytania o usługi lub porady.
Aby zapewnić jeszcze łatwiejszy i bardziej bezpośredni dostęp do bogatej bazy i wiedzy motoryzacyjnej oraz unikatowych egzemplarzy przechowywanych przez FCA Heritage, w czerwcu br. zainaugurowano oficjalne kanały społecznościowe na Instagramie i Facebooku, uzupełniające istniejący już kanał YouTube, dostępny online od 2016 r., który ma obecnie ponad 9 milionów wyświetleń. Dwa nowe konta – odzwierciedlając tożsamość FCA Heritage w mediach społecznościowych, przedstawiające miejsca, usługi, działania i wydarzenia – przekroczyły już 10 milionów wyświetleń.
Nowe oficjalne strony pozostawiają też dużo miejsca na historie niezwykłych postaci i samochodów, dzięki którym marki reprezentowane przez ten dział stały się sławne. Użytkownicy i fani mogą nawet wchodzić w interakcje bezpośrednio z zespołem FCA Heritage, przesyłając zdjęcia i doświadczenia dotyczące swoich, własnych zabytkowych samochodów.
Źródło: FCA Heritage