Ceny OC w 2019 roku były stabilne – wynika z raportu rocznego Punkty analizującego ceny polis sprzedanych przez multiagencję. W ubiegłym roku kierowcy za obowiązkową polisę płacili średnio 664 zł. Niezmiennie najwięcej za obowiązkowe OC płacili kierowcy z województwa pomorskiego (745 zł), dolnośląskiego (725 zł) i mazowieckiego (717 zł). W ciągu 12 miesięcy przeciętne stawki za podstawowe ubezpieczenie auta spadły zaledwie o 3,2 proc. (porównując I kw. do IV kw.).
Szkody i wiek mają znaczenie
– Jeszcze wyraźniej spadek cen dotyczył młodych kierowców – od początku roku w tym segmencie składka poszła w dół o ponad 15 proc. Nadal oczywiście płacą oni za obowiązkowe ubezpieczenie prawie dwukrotnie więcej (o 80 proc.) niż przeciętny kierowca. Jednak pod pozorem stabilizacji cen na relatywnie niskim poziomie, towarzystwa prowadziły małą wojnę cenową w wybranych segmentach klienckich. – powiedział Sławomir Bilik, CEO Punkty.
Koniec niskich cen?
W 2019 wielu kierowców płaciło za polisy OC mniej niż w rok wcześniej, nie mówiąc już o latach 2015-2017, gdy stawki średnio rocznie rosły o kilkadziesiąt procent. Wygląda jednak na to, że trend spadkowy wyhamował. Po raz pierwszy od kilku lat ubezpieczyciele zebrali mniej składek za OC. Wzrosły za to wypłaty odszkodowań. Rośnie inflacja i koszty własne towarzystw. W najbliższym roku właściciele aut powinni się więc liczyć ze wzrostem stawek za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu.
Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu Punkty
Ubezpieczenia trafione w punkt: kto, za co, ile?
- Najwięcej za obowiązkowe OC płacą młodzi kierowcy (1200 zł) – średnio wydają o 605 zł więcej od kierowców w wieku 55+
- Najniższa średnia składka dotyczy osób w związkach małżeńskich (616 zł), a najwyższa singli (814 zł)
- Najniższe średnie OC dotyczy samochodów z małą pojemnością (do 1.0 – 537 zł), a najwyższe – samochodów z silnikiem powyżej 3.0 l (796 zł)
- Największy wzrost przeciętnych cen OC w skali roku dotyczy Lublina – o 6 proc. Z kolei największy spadek wystąpił w Gorzowie Wielkopolskim (21 proc.) i Wrocławiu (11 proc.)
Źródło: dane własne Punkty na podstawie sprzedanych polis w okresie 01.01.2019-31.12. 2019