Elektryczna ofensywa Volkswagena nabiera tempa: 4 listopada oficjalnie rozpoczęto seryjną produkcję ID.3. Biały ID.3 – pierwszy egzemplarz kompaktowego Volkswagena z rodziny ID., samochodów elektrycznych nowej generacji – zjechał z linii montażowej.
Świadkami tego wydarzenia byli Kanclerz dr Angela Merkel i Prezes Zarządu Grupy Volkswagen dr Herbert Diess. Do 2028 roku koncern Volkswagen planuje sprzedać na świecie około 22 miliony samochodów elektrycznych, napędzając w ten sposób rynek w tym segmencie. Kluczową rolę w tym przedsięwzięciu odgrywa zakład w Zwickau: po raz pierwszy tak duża fabryka samochodów została przekształcona na produkcję wyłącznie aut elektrycznych. Inwestycja pochłonęła w sumie 1,2 mld euro. Już w przyszłym roku zakład w Zwickau wyprodukuje około 100.000 samochodów elektrycznych. Od 2021 r. z linii montażowej co roku będzie zjeżdżać do 330.000 aut elektrycznych, dzięki czemu zakład w Zwickau będzie największą i najbardziej wydajną fabryką samochodów elektrycznych w Europie oraz pionierem w transformacji sieci produkcyjnej Volkswagena na świecie.
– ID.3 to przełomowy model w dziedzinie rozwoju elektromobilności. Dzięki niemu neutralna dla środowiska indywidualna mobilność staje się dostępna dla milionów ludzi. ID.3 jest kamieniem milowym dla naszej firmy na drodze ku przedsiębiorstwu, którego działalność nie obciąża klimatu. Ten cel chcemy osiągnąć do 2050 roku – powiedział Prezes Grupy Volkswagen, Herbert Diess, podczas ceremonii w Zwickau.
Produkcja ID.3 jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla Volkswagen ID.3 został skonstruowany na platformie MEB. ID.3 ma duży zasięg, bardzo przestronne wnętrze i świetne właściwości jezdne. ID.3 zostanie wprowadzony do oferty niemal równocześnie na rynkach w całej Europie latem 2020 r. Ponad 35.000 klientów zdecydowało się już zarezerwować ID.3.
ID.3 ustanawia nowe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju: jego produkcja jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla biorąc pod uwagę także łańcuch dostaw. Do produkcji, na przykład, ogniw akumulatora ID.3 jest wykorzystywana wyłącznie energia pochodząca ze źródeł odnawialnych. Emisja, której w procesie produkcji nie da się uniknąć jest rekompensowana udziałem w certyfikowanych projektach służących ochronie środowiska, między innymi, poprzez inwestycje w projekt klimatyczny „Katingan Mataya Forest Protection” na indonezyjskiej wyspie Borneo.
Cała załoga, składająca się z 8.000 pracowników, przeszła dodatkowe szkolenia. W przypadku fabryki w Zwickau Volkswagen po raz pierwszy całkowicie przekształcił duży zakład z produkcji samochodów zasilanych silnikami spalinowymi w fabrykę produkującą auta elektryczne. Inwestycja wyniosła w sumie około 1,2 miliarda euro. Od 2021 roku w Zwickau na platformie MEB będzie powstawać sześć modeli trzech marek Grupy Volkswagen. Cała załoga, licząca 8.000 pracowników, została przeszkolona do produkcji aut elektrycznych i do pracy przy instalacjach wysokiego napięcia. Do końca 2020 roku załoga fabryki w Zwickau będzie miała za sobą około 13.000 dni szkoleniowych i pewne miejsce pracy na przyszłość.
– Dzięki około 1.700 robotom, bezobsługowym systemom transportu i w pełni zautomatyzowanym procesom produkcyjnym, zakład w Zwickau daje wyobrażenie na temat produkcji samochodów elektrycznych na dużą skalę w przyszłości – mówi Thomas Ulbrich, Członek Zarządu marki Volkswagen ds. elektromobilności. – Na końcu to ludzie, którzy pracują przy produkcji samochodów są kluczem do sukcesu. Załoga zakładu w Saksonii celująco zdała egzamin, do którego przygotowywała się przez 2 lata. Zwieńczeniem tych przygotowań jest dzisiejsze uruchomienie produkcji ID.3.
Volkswagen został wyzwolony 75 lat temu
– Dzięki zdecydowanym inwestycjom w elektromobilność Volkswagen wnosi istotny wkład w ochronę klimatu i tworzy długoterminowe perspektywy pracy dla około 100.000 pracowników niemieckich zakładów. – Niemcy muszą wprowadzić zmiany w całym łańcuchu produkcji i życia samochodów elektrycznych. Dlatego produkujemy je w Niemczech i jednocześnie podjęliśmy decyzję o opracowaniu i produkcji silników elektrycznych, a także ogniw i całych akumulatorów. W najbliższych latach Niemcy staną się solidną bazą dla produkcji samochodów elektrycznych – powiedział Herbert Diess, Prezes koncernu Volkswagen.
Oprócz fabryki w Zwickau, w produkcję ID.3 są zaangażowane również zakłady w Brunszwiku, Kassel, Salzgitter i Wolfsburgu. Wytwarzane są tam kluczowe elementy, takie jak silniki elektryczne i akumulatory. Fabryki w Emden i Hanowerze rozpoczną produkcję samochodów elektrycznych od 2022 r. Ponadto Grupa Volkswagen współpracuje również z firmą Northvolt w celu uruchomienia dużej fabryki akumulatorów w Salzgitter.