Fabryka Volkswagena w Zwickau stopniowo wznawia produkcję samochodów elektrycznych. W czwartek ruszyła produkcja modelu ID.3 – na razie w mniejszej liczbie egzemplarzy i w dużo wolniejszym rytmie pracy. Wdrożono przy tym wiele dodatkowych środków służących ochronie zdrowia pracowników. Produkcja jest podejmowana stosownie do normalizowania się sytuacji w firmach dostawczych.
„Wszyscy musimy teraz sprostać historycznemu zadaniu. Chodzi o ochronę zdrowia pracowników naszego zakładu, a jednocześnie o wznowienie produkcji w odpowiedzialny sposób” – powiedział Thomas Ulbrich, Członek Zarządu Marki Volkswagen ds. e-Mobilności i rzecznik kierownictwa Volkswagen Sachsen.
W tej trudnej sytuacji, stwierdził Ulbrich, wyznaczono nowe priorytety: „Zdrowie pracowników jest dla Volkswagena ważniejsze niż szybkość produkcji. Dlatego teraz nie jest najistotniejsze to, ile samochodów możemy dziennie wyprodukować. Bardziej liczy się fakt, że rozpoczęty przez nas proces transformacji w kierunku pojazdów elektrycznych od dzisiaj ponownie nabiera rozpędu. ID.3 jest dla Volkswagena w ramach tego procesu jednym z najważniejszych modeli”.
W pierwszym etapie, przy zmniejszonym tempie pracy, w Zwickau będzie powstawać dziennie 50 egzemplarzy ID.3 – to jedna trzecia produkcji z okresu przed wybuchem pandemii koronawirusa. Zakład w Zwickau jest pierwszą fabryką Volkswagena w Niemczech, która po przerwaniu produkcji w połowie marca teraz ostrożnie ją wznawia. Niektóre wydziały w zakładach wytwarzających komponenty samochodowe podjęły już działalność zachowując niezbędne środki ochrony pracowników. Również w prawie wszystkich fabrykach Volkswagena w Chinach rozpoczęto normalną pracę.
Elektryczny napęd Volkswagena ID.3
W czwartek 23 kwietnia 2020 r. stopniową produkcję podjęła także fabryka silników w Chemnitz. W poniedziałek 27 kwietnia w zakładzie w Zwickau będzie w kolejnych etapach uruchamiana produkcja Golfa Varianta. Tego samego dnia w Szklanej Manufakturze w Dreźnie w ograniczonym zakresie ruszy montaż e-Golfa; od 20 kwietnia w Dreźnie klienci mogą ponownie odbierać zamówione samochody.
Przewodniczący Rady Zakładowej w Volkswagen Sachsen, Jens Rothe, podkreśla, że podczas ponownego uruchamiania produkcji priorytetem są bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Volkswagen Sachsen i Rada Pracownicza w specjalnym porozumieniu określiły jednoznaczne zasady w tej sprawie. „Zawarliśmy z dyrekcją nowe ustalenia dotyczące ochrony pracowników. Nie będziemy podejmować nawet najmniejszego ryzyka, zdrowie pracowników ma absolutne pierwszeństwo, nawet jeśli wyprodukujemy kilka samochodów mniej” – stwierdził Rothe.
Ponowne uruchomienie produkcji przez Volkswagen Sachsen będzie następować w kolejnych etapach odpowiednio do specyfiki zakładów. Zarząd i Rada Pracownicza uzgodniły szeroki katalog przedsięwzięć mających służyć ochronie przed koronawirusem. Należy do nich m.in. zachowanie odpowiedniego odstępu i środków higieny, obowiązek noszenia masek ochronnych na stanowiskach, na których nie jest możliwe zachowanie odległości 1,5 metra między pracownikami, częstsze czyszczenie stanowisk, taka organizacja pracy, aby pracownicy z różnych zmian nie mieli ze sobą kontaktu oraz wezwanie do dobrowolnego poddawania się codziennym pomiarom temperatury ciała przed rozpoczęciem pracy.
Volkswagen – rośnie popyt na auta elektryczne i hybrydy
Zoptymalizowano też wiele czynności produkcyjnych, wprowadzono obowiązek zachowania odpowiedniej odległości między pracownikami oraz wyższe standardy w zakresie higieny. Zawarto porozumienie dotyczące ponownego uruchomienia produkcji, w którym opisano poszczególne środki zwiększające bezpieczeństwo. Regulacje obowiązują na terenie zakładów i dotyczą również pracowników firm partnerskich oraz świadczących usługi.
Źródło: Volkswagen